Denia Canonului Mare la biserica „Bunavestire” din Caracal

Miercuri, 17 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, înconjurat de un numeros sobor de preoţi, a săvârşit Denia Canonului Mare la biserica „Bunavestire” din Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat importanţa postului şi a rugăciunii, care trebuie intensificate în această perioada premergătoare Învierii lui Hristos:„Postul este necesar şi ajută foarte mult atât trupului, cât şi minţii, şi sufletului, şi fiinţei noastre întregi ca să se curăţească, să se lumineze şi să se îndumnezeiască. A fi creştin înseamnă să te rogi, să posteşti, să te spovedeşti şi să te împărtăşeşti, precum îndeamnă Sfânta Evanghelie.

Să ne pregătim în acest Post pentru a întâmpina slăvita Înviere! Căci numai dacă postim, dacă ne rugăm şi dacă vom petrece această perioadă, aşa cum ne învaţă Biserica, ne putem bucura cu adevărat de Învierea lui Hristos”.