Pelerinaj cu moaştele Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul în Arhiepiscopia Râmnicului

Sâmbătă, 20 aprilie, Înaltpreasfinţitul Irineu – Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Gherasim − Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Sebastian – Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Varsanufie Prahoveanul − Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul − Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului au slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Dintr-un Lemn din jud. Vâlcea, cu prilejul pelerinajului cu moaştele Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti.

În cuvântul de învăţătură, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Irineu a subliniat momentul sărbătoresc al primirii moaştelor Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul în Eparhia Râmnicului. „Pelerinajul cu moaştele Sfântului Grigorie Dascălul se înscrie în preocupările Bisericii noastre de a aduce cât mai aproape pe sfinţi în viaţa credincioşilor şi în locurile binecuvântate de Dumnezeu ca toată lumea să se împărtăşească din lucrarea Duhului Sfânt care sălăşluieşte în sfinţi şi în acelaşi timp şi în Biserică”.