Liturghie arhierească în Parohia Rotunda I

Duminică, 4 august, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Izvorul Tămăduirii” din Parohia Rotunda I, unde a hirotesit ipodiacon pe tânărul teolog Iordache Cristian. Cu acelaşi prilej, a hirotonit diacon pe tânărul teolog Vlaicu George-Adrian şi preot pe diac. Florentin-Gigi Ghiţă, pe seama Parohiei „Toţi Sfinţii” din Mun. Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a vindecării slăbănogului din Capernaum, vindecare posibilă „prin nimicirea rădăcinii bolii, adică păcatul. Cauza paraliziei acestui om era păcatul.

Odată cu intrarea păcatului în lume, prin neascultarea protopărinţilor noştri Adam şi Eva, acesta capătă implicaţii profunde asupra fiinţei noastre. În sufletele noastre păcatul aduce urmări grave: boli, suferinţă, nefericire, neputinţă spirituală etc. Păcatul naşte în noi boli şi, aşa cum ne arată evanghelia de astăzi, numai Dumnezeu ni-l poate ierta, vindecând în mod minunat fiinţa noastră”.