Lansarea noilor lucrări apărute la Editura Episcopiei Slatinei și Romanaților

Marți, 12 noiembrie, începând cu orele 11, la Galeria Artis din Slatina au fost lansate cele două lucrări apărute la Editura Episcopiei Slatinei și Romanaților. Este vorba despre reeditarea albumului „Repertoar al bisericilor de lemn din judeţul Olt”, precum și a lucrării dnei Ana-Maria Rădulescu − „Slujitori ai Bisericii din Olt și Romanați, prigoniți în timpul regimului comunist”.

La eveniment au participat: PS Episcop Sebastian, dl Gheorghe Iorga – Director al Direcției Județene pentru Cultură și Patrimoniu Cultural Național Olt, dl Laurențiu Guțică-Florescu – Director al Muzeului Județean Olt, dl Bogdan Bădițoiu – Directorul Direcției Județene Olt a Arhivelor Naționale, dl Octavian Ciocșan și dna Adriana-Gabriela Ciocșan (Mardale) – autorii albumului repertoar, dna Ana-Maria Rădulescu – autoarea lucrării „Slujitori ai Bisericii din Olt și Romanați, prigoniți în timpul regimului comunist”, precum și alți invitați de marcă, reprezentanți ai instituțiilor locale de cultură.

În cadrul mesei rotunde, au fost analizate și evaluate rezultatele concrete ale proiectului editorial derulat în perioada 15 august-15 noiembrie, prin care s-a obținut finanțarea necesară editării și tipăririi celor două lucrări, prin sprijinul Administrației Fondului Cultural Național.

Citește și: NOI APARIȚII EDITORIALE