Valorizarea obiceiurilor şi tradiţiilor româneşti în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

Valorizarea obiceiurilor şi tradiţiilor româneşti în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

 

Amfiteatrul Colegiului Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” din Slatina a găzduit, vineri, 13 decembrie a.c., Festivalul interjudeţean al obiceiurilor şi tradiţiilor creştine româneşti, ajuns la ediţia a X-a, festival la care a participat, din partea Episcopiei Slatinei și Romanaților, Pr. Cons. Daniel Camen.

„Suntem la ceas aniversar, acum când ne apropiem cu bucurie, dar şi cu smerenie de marele Praznic al Naşterii Domnului”, a declarat cu emoţie, Mirela Luţu, profesor iniţiator.

„Scopul principal al acestui festival este cunoaşterea şi valorizarea obiceiurilor şi tradiţiilor româneşti din judeţul nostru şi din judeţele limitrofe partenere, prin revitalizarea, respectarea, practicarea şi transmiterea lor generaţiilor actuale şi viitoare, precum şi dezvoltarea afectivă a personalităţii elevilor prin educarea laturii moral-creştine şi artistice”, a explicat Odeta Vâlcea, cadru didactic implicat în coordonarea aceastei activităţi.

„Evenimentul a fost prezentat de domnul Nicu Popa, cunoscut actor şi regizor slatinean. Dintre obiectivele festivalului enumerăm: formarea şi dezvoltarea competenţelor de comunicare şi dialog şi cultivarea spiritului de colaborare, întrajutorare şi competiţie. De aceea, festivalul s-a încheiat cu o colindă cântată împreună de concurenţi, părinţi, juriu şi organizatori”, a subliniat Carmen Adriana Vespescu, cadru didactic la Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” din Slatina.

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Olt, ca instituţie parteneră, a susţinut şi răsplătit cu daruri colindătorii din cele cinci cercuri pedagogice ale Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, iar juriul de specialitate de la Palatul Copiilor şi Elevilor „Adrian Băran” a acordat premii şi diplome pentru cele trei categorii-tradiţii, scenetă religioasă şi colinde, elevilor de la: Grupul vocal „Allegro Voice” al Liceului Teoretic „Mihai Viteazul” din Caracal, Colegiul Naţional „Radu Greceanu”, Liceul cu Program Sportiv, Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Municipiul Slatina, Liceul Tehnologic Vitomireşti, Liceul Teoretic „Petre Pandrea”, Centrul de Plasament „Floare de colţ” din Balş şi Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” din Corabia.