Biserica Parohiei Urluiasca a fost retârnosită

Duminică, 3 august, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârșit slujba de retârnosire a bisericii Parohiei Urluiasca, com. Cungrea, acordând la final rangul de Sachelar preotului paroh Marian Luțu și Distincții de Vrednicie oamenilor de bine care au sprijinit lucrările de înfrumusețare a bisericii și de ridicare a anexelor.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit minunea înmulţirii pâinilor de către Hristos, îndemnând pe credincioşii prezenţi să se intereseze în primul rând de suflet, şi apoi de cele necesare traiului: “Din interes Îl căuta mulţimea din Evanghelie pe Hristos, lucru pentru care, nu peste mult timp, s-a şi lepădat de Dânsul, strigând cu acelaşi entuziasm: “Răstigneşte-L, răstigneşte-L”. La fel şi noi, adeseori, nu putem să ne ridicăm mai presus de lucrurile materiale şi problemele cotidiene care ne înconjoară, rămânând blocaţi şi încurcaţi în cele de aici. Suntem preocupaţi numai de astfel de griji şi pe acestea le aducem înaintea lui Dumnezeu mai mult decât dorinţa de mântuire a sufletului. Cu acestea alergăm după Dumnezeu, aşa cum a alergat şi mulţimea din Evanghelie, ignorând cele spirituale, de dragul celor trupeşti: Adevărat, adevărat zic vouă: Mă căutaţi nu pentru că aţi văzut minuni, ci pentru că aţi mâncat din pâini şi v-aţi săturat (In. 6, 26).”