Conferinţele pastorale semestriale de toamnă în Eparhia Slatinei şi Romanaţilor

Cu ocazia conferinţei pastorale semestriale de toamnă, pe tema „Anul omagial al Sfinţilor Martiri Brâncoveni şi al Sfintei Euharistii”, joi, 2 octombrie, începând cu orele 0800, în Catedrala Episcopală din Slatina, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie, soborul fiind format din preoţii Protoieriei Slatina I. Tot cu acest prilej, Preasfinţia Sa a hirotonit preot pe diac. Vasile-Costinel Iordache, pe seama Parohiei Bătăreni.

La finalul Sfintei Liturghii au fost susţinute trei referate pe tematica anului omagial 2014 şi s-au abordat o serie de probleme cu care se confruntă preoţii în parohiile unde păstoresc.

Calendarul conferinţelor pastorale pentru celelalte protoierii:

Protoieria Slatina II – Marţi,  7 octombrie

Protoieria Caracal – Joi, 9 octombrie

Protoieria Corabia – Joi, 16 octombrie