Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală

Duminică, 16 noiembrie, PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală din Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit Evanghelia a XXV-a după Rusalii, a Samarineanului milostiv: „Du-te şi fă şi tu asemenea! înseamnă să dovedim şi noi milă şi înţelegere faţă de aproapele nostru: faţă de cel căzut între „tâlharii” vieţii acesteia, faţă de văduva căzută pradă singurătăţii, faţă de orfanul urgisit de soartă, faţă de bolnavul căzut pradă suferinţei, faţă de cel întemniţat căzut pradă fărădelegii − către toţi aceştia ne trimite Sfânta Evanghelie: „Du-te şi fă şi tu asemenea!” Apleacă-ţi genunchiul tău lângă cel care suferă sau pătimeşte, fie de boală, fie de singurătate, fie de lipsa unui sfat ori a unui cuvânt bun! Dacă eşti sărac şi nu poţi ajuta material pe aproapele tău, dă-i măcar cuvântul tău bun! Arată-i cât a pătimit Hristos! Îmbărbătează-l în singurătatea ori suferinţa lui şi vei fi şi tu „samarineanul milostiv”.