Marşul pentru Viaţă – 2015

Duminică, 22 martie 2015, începând cu orele 1500, Episcopia Slatinei şi Romanaţilor în colaborare cu Inspectoratul Școlar Judeţean Olt, Asociația Studenților Creștin-Ortodocși din România (A.S.C.O.R.) – filiala Slatina, Asociația “Kinonia”, Asociația ,,Fă Rai, din ce ai!” şi Asociaţia “Prietenii omului – umanism, cultură” vor organiza, în Slatina, Caracal, Corabia, Balş şi Drăgăneşti, “MARŞUL PENTRU VIAŢĂ”, marș dedicat luptei împotriva avorturilor.

În Slatina, marşul se va desfăşura pe traseul Esplanadă – Poştă – CEC – Casa de Cultură a Tineretului şi retur, iar începând cu orele 1700, la sala de festivităţi a Colegiului Naţional “Ion Minulescu”, va avea loc conferinţa ,,Fiecare viață este un dar!”, susţinută de părintele Nicolae BĂLĂȘOIU, duhovnicul Mănăstirii Clocociov.

Solicităm tuturor preoților și bunilor credincioși solidarizarea cu acest demers de apărare a dreptului la viaţă a copilului nenăscut şi pentru încurajarea adopţiilor.

afis mars 2015