Olimpiada de Religie în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

Într-un cadru legislativ delicat pentru studierea Religiei în şcoală, elevii olteni au ales să participe la faza locală a olimpiadei, concurs de excelenţă pentru clasele VII-XII.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Episcop Sebastian, în Eparhia Slatinei şi Romanaţilor concursul s-a desfăşurat, la nivel local, pe data de 14 februarie a.c., la Liceul Tehnologic Iancu Jianu, Şcoala Gimnazială „Vlaicu Vodă”, Şcoala Gimnazială Comani Drăgăneşti-Olt, Şcoala Gimnazială Nr. 2 Caracal şi Colegiul Tehnologic Danubius Corabia.

Faza judeţeană a avut loc pe 7 martie a.c., la Liceul cu Program Sportiv din Municipiul Slatina, unde au participat 76 elevi.

Judeţul Olt va fi reprezentat la faza naţională a competiţiei de grupul format din: Daniel-Nicuşor MUŞUROI (clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Izbiceni, Prof. Îndrumător Mariana Titinica BARBU), Andreea Mădălina RALIŢĂ (clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Nr. 3 Slatina, Prof. Îndrumător Silviu PÎRVU), Alina BUTARU (clasa a IX-a, Colegiul Naţional „A.I. Cuza” – Corabia, Prof. Coordonator Insp. Florica GRECU), Alexandra-Livia ZĂVELCĂ (clasa a X-a, Colegiul Naţional „Radu Greceanu” – Slatina, Prof. Coordonator Flavius POPESCU), Bianca Ştefania STANCIU (clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” – Caracal, Prof. Îndrumător Alexandra Cristina ILIESCU) şi Marinela-Luminiţa Emanuela ZLATEA (clasa a XII-a, Liceul Tehnologic Crâmpoia, Prof. Îndrumător Georgeta Maria PETCU).

Faza naţională a Olimpiadei de Religie va avea loc în săptămâna Şcoala Altfel, 6-10 Aprilie a.c., în Mun. Piteşti, fiind organizată de către I.S.J. Argeş şi Episcopia Argeşului şi Muscelului.

Toate informaţiile utile – regulamentul specific, bibliografia orientativă, tematica, subiectele şi baremele din anii precedenţi – pot fi consultate pe blogul profesorilor de arte şi religie din judeţul Olt la adresa web: religiearte.wordpress.com

 Prof. Alexandra Cristina ILIESCU