Proiectele europene − un plus necesar educaţiei moderne

În perioada Postului Mare, echipa de la Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” a găzduit pentru o săptămână elevi şi profesori din Turcia, Italia, Portugalia şi Bulgaria în cadrul noului program Erasmus+, KA2 care poate fi accesat la adresa http://www.erasmusplus.ro/parteneriate-strategice.

Activităţile proiectului strategic The Realities That We Are Blinded to But Can Save Our Lives au implicat la Corabia mulţi elevi care doresc să promoveze un stil de viaţă sănătos şi să se informeze şi să informeze despre bolile grave şi prevenirea lor.

Fiecare ţară parteneră a participat la întâlnire cu o echipă de nouă persoane-trei profesori şi şase elevi.

Activităţile s-au derulat la Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” Corabia, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială „Virgil Mazilescu” şi Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” din localitate.

În prima parte a întâlnirii elevii au prezentat rezultatele chestionarului privind alimentaţia tinerilor şi bolile care pot apărea în cazul unui stil de viaţă sănătos, au lucrat în echipe pentru a definitiva logoul proiectului şi a găsi cel mai bun mesaj care să îi facă pe adolescenţi atenţi la pericolul bolilor care, deşi pot periclita sănătatea, nu dor la început.

Elevii, profesorii şi invitaţii au discutat la masa rotundă organizată cu reprezentanţii Primăriei Corabia, despre legile şi programele mondiale, europene şi naţionale de prevenţie şi viaţă sănătoasă.

Gazdele şi invitaţii au vizitat în a doua parte a întâlnirii, cetatea istorică de la Sucidava şi oraşul Corabia, poposind pentru un timp la Catedrala „Sfânta Treime”, monument istoric.

Acest parteneriat este până acum o experienţă binevenită pentru şcoala din judeţul Olt, aducând un schimb important de bune practici şi informaţie. Atât elevii cât şi profesorii lucrează împreună timp de doi ani până pe 15 octombrie 2016, într-un mediu interreligios, multicultural şi lingvistic variat, ceea ce nu poate decât să aducă plus-valoare experienţei lor profesionale, dar şi să pună în valoare temele de la ora de religie, precum: Responsabilitatea creştină − Datoriile faţă de sine; Spiritualitate şi viaţă creştină − Bucurie şi responsabilitate între tineri; Asceza creştină-post, rugăciune, milostenie; Creştinismul şi problemele lumii contemporane − Rolul creştinismului în dezvoltarea culturii şi civilizaţiei europene.

Proiectul a fost scris ca rezultat al bunei colaborări şi schimburi de idei între cadrele didactice din Corabia (Grecu Florica − profesor de Religie,  Dicu Cosmina Alina − profesor de Istorie şi Florescu Elena − profesor de religie), în parteneriat cu profesori din Turcia, Italia, Portugalia şi Bulgaria.