Concursul naţional de mini-proiecte cu caracter misionar-filantropic „Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”

Concursul naţional de mini-proiecte cu caracter misionar-filantropic

„Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”

 

Cu prilejul Anului omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii, în perioada 01 februarie – 03 aprilie 2014, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sebastian, în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor s-a desfăşurat Concursul naţional de mini-proiecte cu caracter misionar-filantropic „Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”.

Acesta s-a adresat copiilor, preoţilor şi profesorilor de religie implicaţi în programul catehetic „Hristos împărtăşit copiilor” şi a urmărit educarea copiilor în sensul ajutorării semenilor aflați în suferință: bătrâni, bolnavi, persoane singure, copii abandonați sau în situații speciale, familii sărace etc.

Concursul a avut ca țintă și cultivarea relației dintre parohii și mănăstiri, dezvoltarea activităților cu caracter misionar în mânăstiri, respectând caracterul misionar al anului omagial, dar și sfera cateheticii, în care se organizează concursul.

Au participat 408 copii din 31 parohii, care au realizat proiecte de educaţie misionar-filantropică, cu titlu personalizat, iar beneficiari au fost 431 de persoane aflate la limita subzistenţei.

La nivel de protopopiat, au obţinut premiul I proiectele realizate de echipele din parohiile: Sf. Dr. Cosma şi Damian – Spital Caracal, Vlăngăreşti (Protoieria Slatina I), Jugaru (Protoieria Slatina II) şi Grădinile (Protoieria Corabia), care s-au şi calificat pentru etapa eparhială.

Luni, 27 aprilie 2015, a avut loc etapa eparhială a  concursului, la care au participat cele 4 parohii câștigătoare, în urma evaluării rezultând următorul clasament: Premiul I – proiectul ,,Voluntar pentru spital” (Sf. Dr. Cosma şi Damian – Spital Caracal), Premiul II – proiectul ,,Paşi spre lumină” (Vlăngăreşti), Premiul III – proiectul ,,Pentru Tine Doamne, florile-nfloresc” (Jugaru)  şi  Menţiune – proiectul ,,Din suflet pentru suflete” (Grădinile).

Joi, 30 aprilie, orele 1000, Preasfințitul Părinte Sebastian a premiat mini-proiectele calificate pentru etapa eparhială, ocazie cu care a felicitat pe câștigători.

În perioada 20 – 21 mai 2015, parohia Sf. Dr. Cosma şi Damian – Spital Caracal, câștigătoare a premiului I la nivel eparhial, va reprezenta Episcopia Slatinei și Romanaților la evenimentele organizate de Patriarhia Română cu prilejul hramului Catedralei Patriarhale, unde va fi și premiată.