“Școala de vară” de la Parohia Brastavățu

În perioada 24-28 august 2015, la Parohia Brastavățu a avut loc cea de-a treia ediție a  “Școlii de vară”. Astfel, au participat 25 de copii din parohie, preț de cinci ore pe zi, realizând activități interactive și vizionând filme în primele două zile, apoi participând la un atelier de creație a metanierelor și cruciulițelor din șnur în cea de-a treia zi, îndrumători fiind două maici de la Mănăstirea Brâncoveni. În penultima zi a manifestării, copiii au fost inițiați în arta picturii pe sticlă de către doamnele profesoare Adela Bucureșteanu și Adela Datcu de la Colegiul Național “A. I. Cuza” din Corabia. Ultima zi a constat în realizarea unui joc strategic, intitulat “Caută comoara”.

Realizările elevilor participanți au fost mai apoi expuse în pridvorul bisericii pentru a primi admirația enoriașilor. Pe 29 august, după Sfânta Liturghie, atât elevii, cât și toți colaboratorii, au primit diplome de participare și de recunoștință. Seara, a fost făcut și un foc de tabără, spre bucuria tinerilor participanți.