Denia Canonului Mare la Parohia “Sf. Împărați Constantin și Elena” din orașul Balș

Marţi, 15 martie, la Parohia „Sfinţii Împărați Constantin și Elena” din orașul Balș, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit slujba Pavecerniţei Mari, în cadrul căreia s-a citit a doua parte a Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

La final, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre folosul postului: „Evanghelia ne învaţă cum să postim, cum să ne rugăm, cum să facem milostenie, pentru că unii dintre noi fac toate acestea nu tocmai potrivit învăţăturii sfinte. Nu este suficient să ne rugăm, dacă o facem oricum; nu ajunge să postim, dacă postim oricum; nu este suficient să facem milostenie, dacă nu urmăm sfatul Evangheliei care ne arată când anume primeşte Dumnezeu faptele noastre cele bune. Cu privire la post, ea ne învaţă: „Nu fiţi trişti ca făţarnici, căci ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc… Tu, însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală!…” Aceasta înseamnă că trebuie să postim cu discreţie şi cu smerenie. Doar aşa postul ne va întări, ne va curăţi, ne va  lumina şi ne va mântui”.