Liturghie arhierească în Parohia Cioroiu

Duminică, 13 martie, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” a Parohiei Cioroiu din com. Fălcoiu.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia Duminicii izgonirii lui Adam din Rai: „Evanghelia de astăzi pare a ne vorbi despre trei lucruri diferite: despre iertare, despre post şi despre milostenie. Dar această pericopă evanghelică se referă, de fapt, la un singur lucru, şi anume la post ― căci de aceea este Lăsatul Secului pentru Postul cel Mare. Se referă, însă, la postul deplin, care include şi iertarea şi milostenia, ca expresii ale înfrânării şi jertfei, deopotrivă. Dincolo de postul de mâncare deci, cu care ne-am obişnuit şi pe care-l ţinem din copilărie, această evanghelie ne provoacă la postul desăvârşit, nu doar al stomacului, ci şi al minţii, al simţurilor, al voinţei, al faptelor şi al tentaţiilor păcătoase — adică, al omului întreg. Ea ne arată care este postul omului întreg, dincolo de postul stomacului, pe care îl ţin cei mai mulţi, mulţumindu-se de cele mai multe ori doar cu el. Ne arată că postirea noastră trebuie să se îndrepte şi împotriva răutăţii, spunându-ne că trebuie să şi iertăm. Să lăsăm răutatea la o parte şi să îmbrăţişăm cu dragoste pe cei ce ne-au jignit, ne-au bârfit, ne-au nedreptăţit etc. Ne învaţă că postire înseamnă şi înfrânarea de la tot ceea ce ne robeşte şi de la tot ceea ce ne face să ne lipim inima aici pe pământ de bunurile acestea trecătoare, nemântuitoare şi care nu au nimic de-a face cu viaţa de dincolo. De asemenea, ne arată şi că trebuie să îmbrăţişăm postirea cu bucurie, iar nu trişti; nu întunecaţi la chip, ci cu entuziasm şi cu sentimentul că aceasta ne zideşte, nu ne îmbolnăveşte; ne creşte sufleteşte, nu ne slăbeşte”.