A fost sfințită biserica filie Vlaici Chelbești a Parohiei Coloneștii de Sus

În a doua zi de Paști, luni 2 mai a.c., Preasfinţitul Părinte Sebastian, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit slujba de târnosire a bisericii cu hramul „Sf. Ierarh Nicolae” din satul Vlaici, filie a Parohiei Coloneștii de Sus.

La finalul slujbei de târnosire şi a Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a ţinut un cuvânt de învăţătură, în care a menționat faptul că „Domnul este profund prezent în gena ființei noastre și, oricât ar dori-o unii, nu se poate scăpa de El! Este în „softul” nostru, ca făpturi umane, și nimeni niciodată nu-L va putea șterge de acolo! Este viu și nemuritor, iar de vreme ce nu-L putem înlătura nicicum, nu credeți că ar fi mai înțelept să devenim slujitori ai Lui și să murim și noi pentru El?…”

Pentru efortul depus la restaurarea bisericii, Preasfinţitul Sebastian a acordat rangul de Iconom Stavrofor preotului paroh Popescu Vasile şi Distincţia de Vrednicie tuturor celor care l-au sprijinit în demersurile sale.