Ediția a VIII-a a concursului județean pentru cinstirea sfinților la Caracal

 

În fiecare an la Colegiul Tehnic „Matei Basarab” din Caracal se organizează un concurs pentru cinstirea sfinţilor. Competiţia a debutat ca întâlnire locală între echipele formate din trei membri de la cele patru licee caracalene. Timp de opt ani, concursul a căpătat notorietate în rândul elevilor şi al profesorilor de istorie şi religie, la acesta dorind să participe din ce în ce mai multe echipe.

Astfel, concursul a ajuns să se adreseze şi elevilor din clasele a VII-a şi a VIII-a, iar din acest an şcolar a devenit concurs judeţean, înscris în Calendarul concursurilor şi parteneriatelor aprobate de Inspectoratul Şcolar Olt. Bibliografia a fost selectată în fiecare an din tematica anului omagial, dar şi din istoria bisericească şi locală.

În acest an, elevii au avut de parcurs materia despre Biserica în timpul Împăratului Constantin cel Mare, viaţa şi activitatea Sfintei Elena, Constantin Poroineanu ‒ contribuţia ca mare donator şi susţinător al învăţământului caracalean şi activitatea Sfântului Antim Ivireanu.

Fiecare echipă a avut de răspuns la 20 de întrebări din bibliografie, inclusiv să enumere cărţile de cult şi să vorbească despre marea sărbătoare a creştinilor ‒ duminica.

Concursul de cunoştinţe religiose este parte a parteneriatului dintre Colegiul Tehnic „Matei Basarab”,  Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, Biserica „Toţi Sfinţii” şi A.S.P.E.A. ‒ Asociaţia Sprijin Profesori şi Elevi Activi – Caracal.

Parteneriatul vizează trei activităţi mari, desfăşurate la nivel eparhial: expoziţia-concurs Prin acest semn, vei învinge, festivalul judeţean de cântare religioasă Cântaţi, Domnului, cântare nouă! şi concursul tematic pentru echipe.

Anul acesta şi parohia „Sfânta Treime” din Municipiul Caracal a dorit să susţină iniţiativa profesorilor de religie şi istorie, devenind gazda concursului, organizând agapa şi susţinând premierea celor 11 echipe.