Sfinții Apostoli Petru și Pavel prăznuiți la Catedrala Episcopală

Miercuri, 29 iunie a.c., în ziua prăznuirii Sf. Apostoli Petru și Pavel, PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Înălţarea Domnului” din Mun. Slatina, răspunsurile la strană fiind date de Corala „Sf. Martiri Brâncoveni” a Episcopiei Slatinei și Romanaților. Cu această ocazie teologul Badea Constantin a fost hirotonit diacon.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a prezentat pe scurt vieţile celor doi corifei ai apostolilor, îndemnând pe această cale ca fiecare creştin să devină un apostol, fiecare în mediul în care trăieşte: „Învăţăm de la Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel să ne apărăm credinţa, aşa cum ei au apărat-o în faţa iudeilor, în faţa romanilor şi în faţa tuturor necredincioşilor, incapabili să creadă în Învierea lui Hristos. Să ne apărăm credinţa aceasta tot mai atacată din toate părţile, fiind etichetată drept învechită, demodată sau incomodă. Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel să ne binecuvânteze viaţa noastră şi să facă din noi mici apostoli în familiile noastre şi la locul nostru de muncă; nu neapărat apostoli cu limba şi cu gura. Să fim apostoli prin exemplul nostru, prin faptele noastre, prin felul nostru de a fi şi astfel vom convinge mai mult decât prin cuvânt”.