Biserica Parohiei Vlădila I a fost retârnosită

Duminică, 24 iulie, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit slujba de retârnosire a bisericii cu hramul „Sf. Nicolae” a Parohia Vlădila I, comuna Vlădila.

La finalul slujbei de resfinţire şi a Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Sebastian a tâlcuit evanghelia zilei, a Vindecării celor doi demonizați din ținutul Gadarei: „Evanghelia de astăzi ne arată că trebuie să-L primim pe Dumnezeu să stăpânească fiinţa noastră, chiar dacă acest lucru presupune luptă şi efort duhovnicesc. Să-L acceptăm şi să-L iubim, bine ştiind că celui ce iubeşte nimic nu i se pare greu. Numai aşa „povara” Lui nu ne va mai părea grea. Cine va ajunge să cunoască taina iubirii Sale şi a aproapelui, nu numai că nu va mai putea trăi în veci fără El, dar îi va şi părea „jugul Lui bun şi povara Lui uşoară” (Mt. 11, 30). Altfel, cine va voi să-şi cruţe viaţa, adică să şi-o menajeze şi să nu I-o jertfească Lui, şi-o va pierde (Mt. 10, 39).”

Pentru efortul depus la restaurarea bisericii, Preasfinţitul Sebastian a acordat rangul de Sachelar preotului paroh Adrian Segărceanu.