Ocrotitorii Eparhiei cinstitiți la Catedrala Episcopală și Mănăstirea Brâncoveni

 

În seara zilei de luni, 15 august, PS Părinte Sebastian a participat la slujba privegherii, oficiată de preoții consilieri și inspectori din cadrul aparatului administrativ al Episcopiei în cinstea Sfinților Martiri Brâncoveni, la Catedrala Episcopală din Municipiul Slatina.

A doua zi, marţi ‒ 16 august, la Mănăstirea Brâncoveni din județul Olt a avut loc slujba de cinstire a Sfinţilor Martiri Brâncoveni, fiind săvârșită, începând cu orele 830, Sfânta Liturghie în pridvorul bisericii mari a mănăstirii, de către un sobor de ierarhi format din: ÎPS Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei; PS Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei și PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, înconjuraţi de un ales sobor de preoţi şi diaconi, răspunsurile la strană fiind date de corul maicilor din mănăstire. La slujbă au participat mii de credincioşi, atât din cuprinsul Eparhiei, cât şi din afara ei, fiind însoţiţi de către preoţii lor, aducând astfel prinos de rugăciune şi închinare.

PS Andrei a ținut un cuvânt de învățătură la finalul citirii pericopei evanghelice, legat de întoarcerea fiului risipitor, iar ÎPS Ciprian a adresat mulțimii de credincioși un cuvânt de învățătură la finalul Sfintei Liturghii, privind viața și activitatea Sfântului Constantin Vodă Brâncoveanu, subliniind îndeosebi modelul de jertfă pe care voievodul martir a realizat-o pentru credință și neam.

La final, PS Părinte Sebastian a mulţumit ierarhilor care au răspuns invitației de a fi prezenți la Mănăstirea Brâncoveni în această binecuvântată zi, de care-i leagă o frumoasă prietenie, dar şi numeroșilor credincioşi, care au răspuns chemării de a se alătura în rugăciune.