Liturghie arhierească în Parohia Redea de Apus II

Duminică, 19 martie, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica parohiei Redea de Apus II.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a Duminicii a III-a din post, închinată Sfintei Cruci: „Din această pericopă evanghelică plină de înţelepciune, dar nu lesne de înţeles, conchidem că, dacă voim să fim creştini şi, mai ales, dacă voim să dobândim Împărăţia lui Dumnezeu, trebuie să abordăm viaţa aceasta ca pe o cruce, ca pe o luptă şi ca pe o jertfă. Pentru că a nu-ţi asuma viaţa ca pe o cruce şi a nu o pune în slujba lui Hristos, poate să ducă implicit la autosituarea de-a stânga Lui, sau fără El, şi fiecare dintre noi ştim lupta şi dorinţa noastră de a ne pune la picioarele Sale viaţa cu lupta ei, cu jertfa ei şi cu tot ceea ce înţelegem fiecare dintre noi să lucrăm, pentru a putea începe încă de aici de pe pământ să trăim şi să experimentăm viaţa în Hristos şi implicit Împărăţia lui Dumnezeu despre care, iată, evanghelia de astăzi ne spune că trebuie să înceapă încă de pe pământ”.