Atelierul de creație “Viața – un dar al lui Dumnezeu” ajuns la cea de-a III-a ediție

Sâmbătă, 18 martie 2017, în cadrul Lunii pentru viață, filiala Slatina a Asociației Studenților Creștin-Ortodocși din România (A.S.C.O.R.) a organizat, la Colegiul  Național  Vocațional Nicolae  Titulescu” din Slatina, atelierul de creație Viața – un dar al lui Dumnezeu, ajuns deja la cea de-a III-a ediție, în cadrul căruia au fost realizate pancarte cu mesaje pro-viață și pro-adopție, spre a fi folosite mai departe la Marșul pentru viață, care anul acesta a avut tema Ajută mama şi copilul! Ei depind de tine!” și care s-a desfășurat pe 25 martie 2017 în 285 orașe din toată țara.

La aceste activități au participat membrii instituțiilor partenere, dar și elevi de la Colegiul Național Vocațional “Nicolae Titulescu”, Colegiul Național “Ion Minulescu”, Colegiul Național Radu Greceanu” și Colegiul Tehnic Metalurgic, toate din municipiul Slatina, realizând cu multă dragoste pancarte cu mesaje pro-adopție. Totodată, au vizionat și filmulețe pro-viață și au discutat pe baza acestora, în vederea înțelegerii mai bine a scopului acestui demers de apărare a dreptului la viață a copilului nenăscut și de susținere a mamelor aflate în sarcină, precum și riscul pe care îl implică un avort.