“Marșul pentru viață” în Episcopia Slatinei și Romanaților la cea de-a VII-a ediție

Sâmbătă, 25 martie a.c., cu începere de la orele 17.00, în orașele și municipiile din cuprinsul județului Olt (Slatina, Caracal, Balș Corabia și Drăgănești-Olt) s-a desfășurat Marșul pentru viață”, având drept scop promovarea dreptului la viață a copilului nenăscut și reafirmarea valorilor familiei creștine tradiționale, îndeosebi darul sfânt al vieții prin nașterea de copii și creșterea lor în credință și iubire. Tema promovată în acest an a fost Ajută mama și copilul! Ei depind de tine!”

Participanții la marș ‒ tineri, elevi, cadre didactice, preoţi, studenţi, tinere familii însoţite de copii şi bunici ‒ au purtat bannere specifice, pancarte și icoane și au împărțit trecătorilor flyere, baloane colorate, reviste, cărți pro-viață și pliante cu mesaje pro-viață, familie și adopție.

În municipiul Slatina marşul a fost organizat de către Filiala Slatina a Asociației Studenților Creștin-Ortodocși din România (A.S.C.O.R.), în parteneriat cu Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, Inspectoratul Școlar Județan Olt (I.S.J.), Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Olt (D.G.A.S.P.C.), Asociația Kinonia” și Filiala Olt a Asociației Naționale a Surzilor din România (A.N.S.R.), și s-a desfășurat pe traseul: Esplanada “Oltul” − Poşta Mare − C.E.C. − Casa de Cultură a Tineretului şi retur, participând aproximativ 900 de persoane.

În municipiul Caracal evenimentul a început de la biserica „Sfinţii Apostoli” pe traseul: bulevardul Nicolae Titulescu – biserica „Adormirea Maicii Domnului” – biserica „Sfânta Treime” – esplanada din fața Primăriei – bulevardul Antonius Caracalla – biserica „Sfântul Nicolae”, participând aproximativ 200 de persoane.

În oraşul Balş marşul a debutat de la biserica „Sfinţii Apostoli”, apoi pe traseul str. Nicolae Bălcescu – Monumentul Eroilor – biserica „Sf. Împărați Constantin și Elena” și retur, participând aproximativ 200 de persoane.

În oraşul Corabia evenimentul s-a desfăşurat pe itinerariul: catedrala „Sfânta Treime” – Str. A.I. Cuza – Str. Tudor Vladimirescu – Colegiul Naţional „A.I. Cuza” şi retur, participând aproximativ 100 de persoane.

În oraşul Drăgăneşti-Olt manifestarea s-a desfăşurat pe traseul: Liceul „Tudor Vladimirescu” – Str. Nicolae Titulescu – Str. Dudeşti – Str. Colonel Năstase – Primărie, participând aproximativ 100 de persoane.

Prin acțiunea lor, participanții au încercat să sensibilizeze comunitatea de pericolul avortului, despre efectele dezastruoase ale acestuia asupra familiei și societății contemporane și despre necesitatea sprijinirii femeilor (mamelor), care urmează să nască copii. Avortul a afectat țara noastră mai mult decât orice război, cei mai mulți români pierdându-și astfel viața prin avort.