Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Catedrala episcopală

Vineri, 21 aprilie, la praznicul Izvorului Tămăduirii, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie și slujba sfințirii Aghiasmei mici la Catedrala episcopală.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a istorisit originea acestui praznic, care datează încă din timpul împăratului Leon cel Mare al Bizanțului, arătând ajutorul și puterea de tămăduire pe care o are Maica Domnului: „Maica lui Dumnezeu, prin apa care se sfințește astăzi, ascultă rugăciunile noastre și ne dăruiește împlinirea bunelor noastre planuri și cereri cu care poposim adeseori la sfintele mânăstiri și biserici, închinând un gând de rugăciune lui Dumnezeu. De aceea, și în ziua aceasta sfântă să o rugăm pe Maica Domnului ca, luând cu toții apă și stropindu-ne fețele noastre, să primim și noi binecuvântare sfântă de la ea, cea care L-a născut pe Hristos”.