Sfânta Liturghie în limbaj mimico-gestual pentru persoane cu deficiențe de auz și vorbire din Olt

Duminică, 7 mai a.c., a fost săvârșită în municipiul Caracal, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, slujba Sfântei Liturghii în limbajul mimico-gestual pentru aproximativ 35 de persoane cu deficiențe de auz și vorbire din municipiile Slatina și Caracal și din comunele limitrofe.

În cuvântul de învățătură transpus în semne, Pr. Ionuț Drăghici, care deservește această comunitate, a vorbit despre dragostea și ajutorul pe care Dumnezeu le revarsă asupra oamenilor, care-L iubesc și nădăjduiesc în El, în pofida deficiențelor și a neputințelor de tot felul pe care le poartă în viață.

La finalul slujbei, toți cei prezenți au participat la o agapă frățească, oferită de către Episcopia Slatinei și Romanaților.