Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală

Duminică, 2 iulie, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la catedrală, răspunsurile la strană fiind date de corala preoților din Episcopie.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit Evanghelia Duminicii a IV-a după Rusalii, în care este expusă vindecarea slugii sutașului: „Impresionantă credința puternică și deloc sofisticată a acestui militar păgân, care le-a dat o lecție teribilă iudeilor astăzi. De aceea, să învățăm de la el acestea:

– Să ne rugăm, pentru că este de folos și primește Dumnezeu rugăciunea noastră de aici de la biserică, pentru cei care nu vin cu noi la rugăciune, dar pe care îi putem purta în mințile și inimile noastre întocmai cum purta acest sutaș pe slujitorul său în inima și în rugăciunea sa;

– Să luăm exemplu de credință, pe cât de simplă, pe atât de puternică, de la acest păgân care, necunoscând mai nimic despre Domnul, i-a intuit totuși puterea, iar pentru faptul că a dovedit dragoste față de casa Sa, Dumnezeu i-a luminat duhul mai mult decât celor aleși;

– Să căutăm la smerenia lui și să nu ne lăsăm nicicând biruiți de mândrie ori de prea buna părere despre noi înșine, de gândul că noi am fi gazde bune ale lui Hristos, în loc să ne vedem slăbiciunile și nimicnicia noastră”.