Tabăra de tineret “Tradiţie şi noutate” de la Mănăstirea Timişeni Şag

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei şi Mitropolitul Banatului, în săptămâna 10-15 iulie a.c., la Mănăstirea Timişeni Şag, s-a desfăşurat cea de-a doua ediție a taberei de tineret Tradiţie şi noutate [1]. Evenimentul a fost organizat de Arhiepiscopia Timişoarei, prin Sectorul învăţământ şi activităţi cu tineretul, în colaborare cu Mănăstirea Timişeni Şag şi cu Consiliul Judeţean Timiş, fiind inclus pe agenda culturală 2017 şi finanţat prin Centrul de Cultură şi Artă Timiş [2].

Episcopia Slatinei şi Romanaţilor a fost reprezentată de către tânăra Stanciu Ionela Melania, studentă în anul II şi voluntar activ în cadrul ASPEA – Asociaţia Suport Profesori şi Elevi Activi Caracal.

Acest gen de tabără oferă participanţilor posibilitatea creării reţelelor de socializare unde cu toţii – preoţi, lucrători cu tinerii, voluntari – pot să-şi împărtăşească din experienţa prezenţei şi lucrării lor în biserică, să afle despre proiectele parohiilor şi, desigur, să valorifice potenţialului creativ al celor implicaţi în derularea unor parteneriate comune pe viitor.

Programul taberei s-a încadrat în normele generale pentru activităţile de formare ale tinerilor, fiecare zi debutând cu participare şi rugăciune la Sfânta Liturghie, seara cu programul specific pentru slujba Vecerniei, iar în ziua de vineri tinerii au participat la slujba Sfântului Maslu.

În această tabără au participat, timp de o săptămână, elevi majori de la clasele de matematică-informatică, economie şi şcoala postliceală sanitară, dar şi studenţi la teologie, medicină, contabilitate, biologie, inginerie chimică sau limbi străine.

Pentru că anul acesta s-au împlinit 70 de ani de la ridicarea Eparhiei Timişoarei la rangul de Arhiepiscopie şi de la înfiinţarea Mitropoliei Banatului, iniţiatorii taberei au dorit să promoveze valorilor culturale şi spirituale specifice spaţiului bănăţean prin organizarea unui pelerinaj la mănăstirile timişene: Săraca, Partoş, Cebza, Dobreşti, Mănăstirea Sfântul GheorgheBirda” şi a unei excursii tematice în Timişoara [3].

Zilele de miercuri şi vineri au fost alese pentru lucrul cu tinerii în cadrul atelierelor sau workshop–urilor Şcoala familiei, Locul şi importanţa tinerilor în Biserică cu punctele de discutie În ce relaţie eşti cu Dumnezeu?, Ce înseamnă Biserica pentru tine?, Ce crezi că s-ar putea face pentru ca mai mulţi tineri să vină la biserica?, Ce oferă Biserica unui tânăr? şi Ce ai putea face tu pentru Biserică?, sesiunea de formare Management de proiect şi Comunicare – realizarea de proiecte comune continuate propuse de participanţii celor două ediţii pentru viitoarele întâlniri şi analiza SWOT [4] în domeniul social-eclezial prin metoda cadranelor (Strengths – punctele tari; Weaknesses – punctele slabe; Opportunities – oportunităţi; Threats – ameninţări).

Pentru primul atelier, cel destinat familiei tradiţionale trăitoare şi rugătoare în societatea modernă cosmopolită, tinerii au participat la discuţii alături de doamna doctor Violeta-Olivera Radosav, cadre medicale şi preoţi.

Părintele consilier Sorin Lungoci a fost persoana desemnată să coordoneze activităţile taberei şi să realizeze fotografiile manifestării, în vederea prezentării și mediatizării acesteia.

A consemnat,

Ionela Melania Stanciu

______________

[1] http://ziarullumina.ro/programul-national-de-tabere-traditie-si-noutate-113737.html

[2] http://mitropolia-banatului.ro/tabara-de-tineret-traditie-si-noutate-editia-a-ii-a/

[3] Idem.

[4] https://ro.wikipedia.org/wiki/Analiza_SWOT