Liturghie arhierească în filia Parohiei Oboga

Duminică 29 iulie, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie la filia Parohiei Oboga.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit minunea umblării pe mare și potolirea furtunii de către Mântuitorul Hristos, arătând cum aceasta se poate transforma pentru fiecare dintre noi într-o pildă de viață și speranță: „Pilda de viață este că noi suntem cei care călătorim pe valurile acestei lumi, de multe ori potrivnice. Uneori și nouă ni se pare, din cauza mulțimii necazurilor, eșecurilor și bolilor că nu mai putem suporta și că această corabie a vieții cu care călătorim este în pericol să se scufunde. Noi suntem Petru care, văzând pericolul ce adeseori se năpustește și asupră-ne, cerem ajutorul lui Dumnezeu să pășim prin lumea aceasta cu bărbăție și putere și să călcăm peste valurile necazurilor vieții, așa cum a călcat Petru pe mare ca pe uscat.

Care este Speranța care se naște din Evanghelia de astăzi? Speranța este că Dumnezeu nu ne lasă. Cu o condiție, însă, – să strigăm ca Petru, să ne rugăm ca el, să avem credința lui, pentru că el a avut puterea și credința să strige: Doamne, scapă-mă! Avem noi această credință și perseverență să ne rugăm lui Dumnezeu să ne scape?… Sau cădem în deznădejde și ne pierdem sufletele, ba încă și trupurile? Oricât ar fi de grea și de nedreaptă viața la un moment dat, Dumnezeu este puternic și bun și poate să ne salveze precum pe Petru astăzi, din valurile lumii acesteia”.