Concursul de interpretare „Dor de cer”, la cea de a II-a ediție

În data de 19 iulie 2018, Protoieria Corabia a organizat în biserica Parohiei Sf. Nicolae – Celeiu, care se bucură de o acustică deosebită, cea de-a II-a ediție a concursului de interpretare „Dor de cer”, la care au participat cântăreți bisericești din cele patru cercuri pastorale ale protoieriei.

Juriul, alcătuit din 4 preoți, recunoscuți pentru calitățile lor muzicale: Pr. Stănescu Eugen Simeon, Pr. Rusu Constantin, Pr. Guicin Dumitru, alături de P.C. Protoiereu Marian Dobre, au evaluat și apreciat valoric talentul celor participanților la concurs.

Concursul, desfășurat pe două secțiuni, cântare liturgică și priceasnă (la alegere), a dat ocazia celor prezenți să guste frumusețea cântărilor bisericești, fie ca interpreți, fie ca ascultători, secţiunile fiind demarcate de interpretarea unui frumos axion de către Pr. Călinescu Ion, de la Parohia Scărişoara.

Toți concurenții au dovedit calități muzicale, fapt care a sporit semnificația momentului, jurizarea făcându-se astfel:

Premiul I:

– POPA Liviu, Parohia Stăvaru (Axion Cuvine-se cu adevărat, gls. V, A. Pann; Dacă n-ai fi Tu Iisuse);

– MILCU Georgian, Parohia Sf. Dumitru – Corabia (Suflete al meu, gls. II; Mugur, mugurel);

Premiul II:

– RĂDUŢ Olivian, Parohia Doanca (Axion duminical, gls.V, Ştefanache Popescu; A bătut la uşa ta cineva).

Premiul III:

– NEMOIANU Petre, Parohia Vlădila (Axion duminical, gls.V, Ştefanache Popescu; De vreme ce eu păcătosul);

– TUFIŞ Dorin, Parohia Traian (Podobie, Ce vă vom numi pe voi sfinţilor?, gls.VIII; Lăsaţi-mă să alerg).