Liturghie arhierească în Parohia Traianu

Duminică 2 septembrie, Preasfinţitul Episcop Sebastian, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie în Parohia Traianu, săvârșind în cadrul acesteia și Taina Cununiei pentru tinerii Laviniu-Petrișor și Teodora.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Sa a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a tâlcuit evanghelia zilei în care a fost expusă Pilda nunții fiului de împărat: „Chemarea evangheliei de astăzi este să venim la Cina lui Dumnezeu. Să lăsăm pretextele! Să lăsăm scuzele care ne fac să tot amânăm pocăinţa, întâlnirea cu El, Spovedania, Împărtăşania mai cu seamă ‒ care este Cina Domnului, adică Sfânta Liturghie ‒, şi toate celelalte fapte bune care ne fac vrednici să îmbrăcăm veşmânt ales de nuntă. Altfel, evanghelia de astăzi, pe cât este de generoasă, chemându-i pe toţi, pe atât se arată de aspră cu cei ce îmbracă veşmânt străin de Dumnezeu”.