Liturghie arhierească la catedrala episcopală

Sâmbătă, 27 octombrie, la prăznuirea Cuviosului Dimitrie cel Nou din Basarabi, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie la catedrala Episcopală, hirotonind diacon pe tânărul Nicolae Colareza.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit viaţa Sfântului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureştiului, ale cărui moaşte se află în Catedrala Patriarhală: „Pe acest sfânt, Dumnezeu l-a proslăvit şi, din omul obişnuit şi necunoscut al secolului al XIII-lea, precum a fost, se vorbeşte astăzi despre el în lumea întreagă, iar sfintele sale moaşte sunt venerate de milioane de creştini, mai ales în aceste zile ale prăznuirii sale. Om cu atâta credinţă, cu atâta rugăciune şi viaţă sfântă, Cuviosul Dimitrie cel Nou a devenit părtaş sfinţeniei dumnezeieşti, încât Cel de sus a binecuvântat ca trupul lui să rămână pentru totdeauna nestricat. Asemenea lui, fiecare dintre noi ‒ indiferent de poziţia socială ‒ dacă îl primim pe Dumnezeu în inima şi în viața noastră, putem deveni sfinţi”.