Liturghie arhierească în Parohia Priseaca

Duminică, 23 decembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Priseaca.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care face referire la Genealogia Mântuitorului: „Evanghelia de astăzi ne atrage atenția că Iisus Hristos a fost nu numai Dumnezeu, ci și om. Și pentru aceasta ne arată concret care sunt strămoșii Săi: că provine din neamul lui Avraam, Isaac, Iacov, David, Solomon și ceilalți, de trei ori câte patrusprezece neamuri. De ce atâtea? Pentru că patrusprezece înseamnă de două ori șapte, iar șapte este număr sfânt; este simbolul sfințeniei. Și S-a născut Iisus Hristos pe acest pământ atunci când de trei ori câte patrusprezece neamuri au plinit vremea (Gal. 4, 4). Acesta este unul din motivele pentru care pericopa evanghelică de astăzi ne enumeră toate aceste neamuri ale Domnului − pentru a ne convinge că El a fost și om, și deopotrivă ca om și Dumnezeu a pătimit, a suferit bătăi și ură, a fost răstignit, iar după aceea S-a ridicat din morți, înviind tot neamul omenesc”.