Marșul pentru viață, ajuns la cea de-a IX-a ediție în Episcopia Slatinei și Romanaților

Duminică24 martie 2019, în orașele și municipiile din cuprinsul Episcopiei Slatinei și Romanaților (Slatina, Caracal, Balș, Corabia și Drăgănești-Olt) s-a desfășurat „Marșul pentru viață”, sub genericul ,,Unic din prima secundă”,având drept scop promovarea dreptului la viață a copilului nenăscut, sprijinirea femeilor aflate în criză de sarcină, promovarea adopțiilor și reafirmarea valorilor familiei creștine tradiționale, care este temelia unei societăţi solide şi sănătoase.

Manifestarea din întreg județul Olt a fost organizată de către Asociația Studenților Creștin-Ortodocși Români (A.S.C.O.R.) – Filiala Slatina și Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Judeţean Olt (I.S.J.), Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (D.G.A.S.P.C.) – Olt, Asociația Națională a Surzilor din România (A.N.S.R.) – filiala Slatina, Organizația „Trebuie!” – filiala Olt și Asociația “Kinonia”.

Marșul pentru viață a fost organizat în peste 500 de orașe și sate, atât din România, cât și din Republica Moldova.

În municipiul Slatina marşul s-a desfășurat pe traseul: Esplanada „Oltul” − Poşta Mare − C.E.C. − Casa de Cultură a Tineretului şi retur, participând aproximativ 500 de persoane.

În municipiul Caracal evenimentul a început de la biserica „Sfinţii Apostoli” pe traseul: bulevardul Nicolae Titulescu – biserica „Adormirea Maicii Domnului” – biserica „Sfânta Treime” – esplanada din fața Primăriei – bulevardul Antonius Caracalla – biserica „Sfântul Nicolae”, participând aproximativ 200 de persoane.

În oraşul Balş marşul a debutat de la biserica „Sfinţii Apostoli”, apoi pe traseul str. Nicolae Bălcescu – Monumentul Eroilor – biserica „Sf. Împărați Constantin și Elena” și retur, participând aproximativ 150 de persoane.

În oraşul Corabia evenimentul s-a desfăşurat pe itinerariul: catedrala „Sfânta Treime” – Str. A.I. Cuza – Str. Tudor Vladimirescu – Colegiul Naţional „A.I. Cuza” şi retur, participând aproximativ 250 de persoane.

În oraşul Drăgăneşti-Olt manifestarea s-a desfăşurat pe traseul: Liceul „Tudor Vladimirescu” – Str. Nicolae Titulescu – Str. Dudeşti – Str. Colonel Năstase – Primărie, participând aproximativ 100 de persoane.

Pe tot traseul, participanții la aceste marșuri au purtat pancarte cu mesaje pro-viață, familie, adopție, decență și tradiție, și au împărțit trecătorilor flyere și baloane colorate cu diferite mesaje, dintre care amintim: „Viața înseamnă dragoste”, „Unic din prima secundă”, „Bărbații adevărați aleg viața”, „La 21 de zile de la concepție, inima mea deja bate”, „Zâmbește! Mama ta a ales viața”, „Viața este primul drept al omului” ș.a., informând și încercând să sensibilizeze societatea de faptul că fiecare persoană este unică și neprețuită, iar fiecare comunitate în parte trebuie să ofere sprijin femeilor aflate în criză de sarcină, îndemnându-le să nască și să crească persoana pe care o poartă în pântece.