Conferinţa semestrială de primăvară a preoţilor din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

Luni, 27 mai a.c., la Casa de Cultură a Sindicatelor din Municipiul Slatina, s-a desfășurat conferinţa semestrială a preoţilor din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor.

În prezenţa Preasfinţitului Părinte Sebastian, la conferinţă au luat parte preoţii de la cele patru protoierii ale judeţului Olt, care au avut bucuria de a asculta prelegerea susţinută de către părintele profesor dr. Vasile GAVRILĂ, de la Paraclisul Universitar „Sfântul Nicolae – Ghica” (Biserica Rusă) din Bucureşti, care a vorbit despre condiția familiei în planul mântuirii.

La final, Preasfinția Sa a adus în discuție și statutul actual al satului românesc, în acord cu tematica privitoare la declararea anului 2019 de către Patriarhia Română drept Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari).