Teatru de păpuși la Centrul Cultural–Misionar din Slatina

Vineri, 24 mai a.c., la Centrul CulturalMisionar de la Slatina al Episcopiei (unul din cele nouă din județul Olt), 10 de elevi însoțiți de dna Prof. Mirela LUȚU, de la Școala Gimnazială Constantin Brâncoveanu” din Slatina, precum și 15 copii de la Centrul Social al Episcopiei au participat la cea de-a doua activitate desfășurată în acest centru – realizarea unui teatru de păpuși – lucrare prin care s-a urmărit ca elevii implicați să-și dezvolte încrederea, imaginația, creativitatea și spiritul de echipă.

Activitatea a fost pregătită de coordonatorii Centrului: Pr. Cons. Constantin ALDEA și Pr. Cons. Daniel CAMEN, fiind ajutați de voluntarii Florentina Pîrva, Alexandra GHINDESCU, Andreea CONSTANTIN și George DRAGNEA.

Deși au participat pentru prima dată la o astfel de activitate, tinerii au dovedit talent, realizând povești frumoase cu personajele puse la dispoziție de organizatori: buburuza, oița, șoricelul Mikey, doctorița Plușica, renul Rudolf etc.