CUVÂNT PASTORAL al PS SEBASTIAN, în contextul epidemiei cu noul coronavirus și restricționării săvârșirii slujbelor bisericești


Preacuvioși și preacucernici părinți,

Preacuvioase maici și

Frați creștini din Episcopia Slatinei și Romanaților


În contextul decretării stării de urgență la nivel național și restricționării săvârșirii slujbelor bisericești, ca urmare a epidemiei cu noul Coronavirus, vă adresez tuturor următorul

CUVÂNT PASTORAL

Încrezători în cuvântul Domnului, Care ne-a prevenit că fără El nu putem face nimic (In 15, 5), vă îndemn, înainte de toate, să înmulțim rugăciunea personală către Prea Bunul Dumnezeu, „Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre”.

În acest sens, rog preoții și stareții să dispună să fie trase clopotele bisericilor de trei ori pe zi − la orele 900, 1200 și 1800 – momente în care vă cer tuturor, preoți, monahi și credincioși să vă rugați după pricepere, pentru ferirea de contaminare a celor sănătoși și însănătoșirea celor bolnavi. De asemenea, vă îndemn să urmăriți cu evlavie sfintele slujbe difuzate zilnic la TV Trinitas – televiziunea Patriarhiei Române;

Cu privire la slujbele bisericești, autoritățile statului au hotărât că acestea mai pot fi săvârșite doar în aer liber (altar de vară sau pridvorul bisericii), în prezența a maximum 100 de persoane și păstrând distanța de minimum un metru între participanți. De aceea, solicit preoților să nu neglijeze oficierea Sfintei Liturghii, iar bunilor credincioși să participe la aceasta respectând prevederile de mai sus;

Față de cei aflați în carantină, în izolare, în singurătate, în suferință și nevoi de tot felul, cer slujitorilor Bisericii spirit pastoral jertfelnic și devotament preoțesc sfânt în asigurarea asistenței religioase și sociale, în condițiile legii;

Vă rog pe toți − preoți, monahi și credincioși − să respectați măsurile dispuse de către autoritățile publice și să cooperați cu acestea, pentru binele nostru, al tuturor.

Dumnezeu să ne apere și să ne scape cât mai curând din această grea încercare abătută asupra noastră!

† SEBASTIAN

Episcopul Slatinei și Romanaților

Foto: Basilica.ro