Măsuri adaptate la noile decizii ale autorităților de stat, în contextul răspândirii Covid-19

Măsuri adaptate la noile decizii ale autorităților de stat,

în contextul răspândirii Covid-19

20 martie, 2020

1. Lăcașurile de cult vor fi deschise tuturor credincioșilor care doresc să se roage în particular sau să primească asistență religioasă (Spovedanie și Împărtășanie), respectând cu strictețe regulile de igienă stabilite de către autorități;

2. La intrare în lăcașul de cult, vor fi afișate, la loc vizibil, măsurile de prevenție adoptate de Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență (transmise de noi în data de 13 martie a.c.);

3. Înainte de a pătrunde în sfântul lăcaș, credincioșii vor primi dezinfectant pe bază de alcool pentru igienizarea mâinilor, din partea unei persoane desemnate de preotul paroh și vor fi îndrumați să-și șteargă bine talpa încălțămintei pe suprafața special amenajată în acest scop, cu cloramină;

4. Sfintele icoane, mânerele de la uși și alte suprafețe cu care credincioșii intră în contact vor fi șterse cu dezinfectant, cât mai des posibil;

5. O persoană desemnată de preotul paroh, purtând mănuși medicale și mască de protecție, se va îngriji ca participanții la Sfânta Liturghie să păstreze între ei o distanță de cel puțin un metru;

6. La momentul împărtășirii, credincioșii care s-au pregătit duhovnicește și au primit dezlegare din partea preotului duhovnic se vor apropia de Sfântul Potir, pentru a primi Sfântul Trup și Sânge ale Domnului, ca și până acum, potrivit tradiției Bisericii Ortodoxe Răsăritene;

7. La slujbe, preoții vor desemna persoane responsabile cu identificarea credincioșilor care prezintă simptome similare cu cele ale virusului Covid-19 (tuse, strănut, curgerea nasului), îndrumându-i să se întoarcă la casele lor și să contacteze de urgență personalul medical de specialitate;

8. Preoții vor explica credincioșilor necesitatea respectării cu strictețe a măsurilor profilactice impuse de autorități, îndemnându-i pe cei care prezintă simptome de îmbolnăvire să rămână la casele lor, de unde se pot ruga, în același timp liturgic, împreună cu credincioșii care participă efectiv la Sfânta Liturghie;

9. Preoții, având asupra lor mănuși medicale, măști de protecție și dezinfectant, vor asigura, la cerere, asistență religioasă și duhovnicească la domiciliu (Spovedanie și împărtășirea cu Sfintele și Preacuratele lui Hristos Taine) credincioșilor bolnavi sau nedeplasabili, așa cum au procedat și până acum;

10. Slujba înmormântării va fi oficiată în exteriorul lăcașului de cult sau în incinta cimitirului, cu participarea unui număr cât mai redus de persoane și cu respectarea regulilor de igienă menționate. În ceea ce privește parastasele, se recomandă ca acestea să fie săvârșite la mormintele celor răposați;

11. Până la sfârșitul lunii aprilie, se suspendă toate cercurile pastorale, pelerinajele religioase, concursurile și alte proiecte de tineret;

12. Pentru ajutorarea persoanelor vârstnice, izolate în propriile locuințe, preoții vor implica voluntari din parohii pentru procurarea de alimente și medicamente de strictă necesitate, pe care le vor duce la casele acestora, în condițiile legii.

Episcopia Slatinei și Romanaților

Foto: Digi24.ro