Documente pentru deplasarea la locul de muncă a angajaților unităților de cult, conform O.M. 2/ 2020

În conformitate cu prevederile art. 4 și 5 din Ordonanţa Militară nr. 2/ 2020, publicată în Monitorul Oficial al României nr. 232/ 21 martie 2020 și în condițiile prevăzute de punctul 17 al Noilor măsuri privind slujbele și activitățile sociale bisericeşti, publicate în data de 22 martie pe site-ul Basilica.ro al Patriarhiei Române, potrivit căruia „autorităţile bisericeşti superioare vor emite adeverinţe preoţilor de la parohii şi funcţionarilor din administraţia bisericească, pentru deplasarea la locul de muncă, iar preoţii parohi şi stareţii de mănăstiri vor elibera adeverinţe pentru slujitorii bisericeşti din subordinea lor (preoţi coslujitori, diaconi, cântăreţi și paraclisieri)”,  vă atașăm mai jos, în format editabil (Word) – pentru a putea fi apoi personalizate de către fiecare unitate de cult (centre eparhiale, protoierii, parohii, mănăstiri etc.) – câte un model de adeverință permanentă pentru deplasarea la serviciu și de declarație pe proprie răspundere, pentru toți angajații instituțiilor bisericești a căror deplasare la locul de muncă este esențială pentru activitatea instituției și ale căror atribuții de serviciu nu pot fi îndeplinite sub formă de muncă la domiciliu sau tele-muncă.