Sfințirea capelei și a praznicarului parohiei Fălcoiu la împlinirea a 310 ani de la ridicarea bisericii

Sfințirea capelei și a praznicarului parohiei Fălcoiu la împlinirea a 310 ani de la ridicarea bisericii

Duminică, 11 octombrie a.c., au fost oficiate, de un ales sobor de preoți și diaconi, în frunte cu PC Protopop Ionuț Coconu, slujba de sfințire a capelei-paraclis și a praznicarului parohiei Fălcoiu, închinate Sf. Ap. Andrei, precum și Sfânta Liturghie, la împlinirea a 310 ani de la ridicarea bisericii parohiale cu hramul “Sf. Ier. Nicolae” (1710) de către boierul Matei Fălcoianu și vornicul Gheorghe în timpul domniei lui Constantin Brâncoveanu.

Cele două construcții anexă, utile parohiei atât în plan pastoral, cât și în plan misionar, au fost ridicate prin contribuția dlui Andrei Sfârâială, care, împreună cu alți binefăcători, au primit Distincția de vrednicie pentru sprijinul acordat.

Un material video, legat de slujba sfințirii, îl puteți găsi AICI