Informare – modificarea regulilor de acces, distanța minimă obligatorie și măsuri sanitare pentru desfășurarea activităților religioase

Informare – modificarea regulilor de acces, distanța minimă obligatorie și măsuri sanitare pentru desfășurarea activităților religioase

În data de 3 septembrie 2021 a fost emis un nou ordin comun al Ministerului Sănătății și al Ministerului Afacerilor Interne (nr. 1747/124/2021), care modifică regulile privind accesul și desfășurarea activităților cultelor.

În urma acestui ultim ordin comun s-a dispus:

diminuarea distanței minime obligatorii pe care credincioșii trebuie să o păstreze în lăcașul de cult și în locațiile unde se organizează slujbe și adunări religioase, astfel încât să fie asigurată o suprafață de minimum 1 mp pentru fiecare persoană și

– o distanță de minimum 1 m între persoane.