Praznicul Întâmpinării Domnului la Catedrala Episcopală din Slatina

Miercuri, 2 februarie a.c., la praznicul Întâmpinării Domnului, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală din Slatina, hirotonind întru preot pe Diac. George DRAGNEA, pe seama Catedralei Episcopale și întru diacon pe teologul Răzvan BADEA.

La finalul, în cuvânt de învățătură, Preasfinția Sa a explicat semnificația acestui praznic împărătesc: „Întâmpinarea Domnului este îndemn pentru noi de a-L primim și a-L recunoaște pe Iisus Hristos ca Dumnezeu, așa cum L-au recunoscut preotul Zaharia, bătrânul Simeon și prorocița Ana. Să-L primim nu doar în brațele noastre, așa cum a fost El primit azi la templu, ci și în ființa noastră și în interiorul nostru, prin Sfânta Împărtășanie; să-L primim pe Hristos în viața noastră, să conducă El viețile noastre și să nu ne lăsăm conduși de plăcerile, poftele, slăbiciunile și planurile noastre de tot felul. Viața noastră să o închinăm lui Dumnezeu și să o petrecem sub purtarea Lui de grijă. Dacă nu facem aceasta și suntem certați cu Dumnezeu, ori necunoscându-ne cu El, nu putem să ajungem în Împărăția cea cerească”