PELERINAJ în GRECIA și BULGARIA, 31 Octombrie – 4 Noiembrie

PELERINAJ în GRECIA și BULGARIA

(METEORA, IOANINA, SOFIA, RILA)

31 OCTOMBRIE – 4 NOIEMBRIE  2022    

Luni,  31 octombrie

Plecare pe traseul: Slatina, Craiova, Calafat – trecerea frontierei cu Bulgaria, Montana, Sofia – vizitarea zonei centrale a orașului (Biserica Sfântul Gheorghe, Palatul Regal, Mănăstirea Sfânta Duminică, Biserica Sfăntul Petka al Șelarilor), Sandanski – cazare.

Marți, 1 noiembrie

Trecerea frontierei cu Grecia, Parcul Național Lacul Kerkini – Schitul Timios Prodromos, Vergina (mormântul regal plin cu aur găsit în 1977, este locul de veci al lui Filip al II – lea al Macedoniei, cuceritor al Greciei și tatăl lui Alexandru cel Mare), Veria – Mănăstirea Panagia Dovra (moaștele Sfântului Ignatie Teoforul, Sfântului Pantelimon, Sfântului Apostol Pavel, Sfântului Teodor Tiron, Sfântului Luca al Crimeei) și Mănăstirea Panagia Soumela (icoana facătoare de minuni a Fecioarei Maria ,,Panagia Soumela”), Bema lui Pavel (treptele sinagogii unde Sfântul Apostol Pavel a propovăduit creștinismul), Mețovo – cazare.  

Miercuri, 2 noiembrie

Ioannina – fondat în sec. VI de către împăratul bizantin Justinian, vizitarea insulei Nissi – Mănăstirea Sfântul Pantelimon și Muzeul Ali Pașa, Kalabaka – Complexul Monahal Meteora, unde ne vom închina la una sau două mănăstiri, în funcţie de timp – cazare în oraș.

Joi, 3 noiembrie

Mănăstirea Sfântul Dionisie din Olimp (părți din moaștele a peste trei sute de sfinți), Salonic – închinare la moaştele Sfântului Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir şi Sfânta Muceniţă Anisia (Biserica Sf. Dimitrie), Serres – Mănăstirea Sfântul Ioan Botezătorul, trecerea frontierei cu Bulgaria, Sandanski – cazare.

Vineri, 4 noiembrie

Vizitarea Mănăstirii Rila – închinare la moaştele Sfântului Cuvios Ioan de Rila, ocrotitorul Bulgariei, Montana – centrul orașului. Revenim acasă pe acelaș traseu.

Plecarea se va face luni, 31 octombrie a.c., astfel:

– ora 7.00, de la Catedrala “Adormirea Maicii Domnului” – Caracal (centru)

– ora 8.00, din parcarea magazinului Kaufland – Slatina (orașul vechi)

Preţ 1.350 lei

Include transport și cazare la hotel de două și trei stele.

Nu este inclusă masa, trecerea cu vaporul pe insulă și intrarea la obiective turistice.

Înscrieri la următorul număr de telefon:

0768.370.424 ‒ Vlad Cornel

Transport cu microbuz de 20 locuri.

În maşină locurile se ocupă în ordinea înscrierii.

Grupul va fi însoţit de preot.