A fost resfințită biserica Parohiei CĂLINEȘTI-PRISACA, com. Vulpeni, Protoieria Slatina II Nord

A fost resfințită biserica

Parohiei CĂLINEȘTI-PRISACA,

com. Vulpeni, Protoieria Slatina II Nord

Duminică, 13 Noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei și Romanaților, a resfințit biserica Parohiei CĂLINEȘTI-PRISACA, com. Vulpeni, Protoieria Slatina II Nord.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică din Duminica a XXV-a după Rusalii, care relatează Pilda Samarineanului milostiv, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI (“Facem milostenie, sau… „sociologie”?”).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţitul Părinte a conferit rangul de Sachelar Pr. Paroh Cristian Constantin MANEA și Distincția de Vrednicie tuturor oamenilor de bine care au sprijinit lucrările desfășurate la această parohie.

A consemnat,

Pr. Dan CAMEN

Consilier Administrativ