Expoziția de icoane bizantine “Stavros” la Slatina

Expoziția de icoane bizantine “Stavros”  la Slatina

Săptămâna Luminată a adus o bucurie duhovnicească prin expoziția de icoane bizantine Stavros”. Acest lucru a fost posibil prin colaborarea dintre Episcopia Slatinei și Romanaților și Biblioteca Ion Minulescu” din Slatina.

Expoziția poartă numele sugestiv Stavros (cruce în limba greacă), denumire deloc întâmplătoare. Creștinul are o viață răstignită dacă o dăruiește Lui Dumnezeu. Omul, prin tot ceea ce face bun pe acest pământ, fie la nivel individual sau comunitar, aduce o jertfă, o răstgnire a eului.

Ca o cruce asumată prin talantul primit de la Domnul, părintele iconar Dr. Ioan VÎNĂ a expus icoane executate în manieră bizantină, alături de unul dintre dascălii săi, monahul SOFRONIE de la mănăstirea Putna și o ucenică în mânuirea penelului, Elena FIRU.

Această expoziție a fost expusă pe simezele Salonului Artelor Nicolae Truță” de la parterul Bibliotecii Ion Minulescu” din Slatina.

Vernisajul a avut loc pe data de 20 aprilie, expoziția fiind deschisă până în data de 29 aprilie.