CIRCUIT DE 6 ZILE: VENEȚIA – ITALIA DE NORD (2 ‒ 7 Iulie, 420 euro)

CIRCUIT DE 6 ZILE

VENEȚIA – ITALIA DE NORD

2 ‒ 7 Iulie 2023 (6 zile / 5 nopți)

Preț:  420  Euro / Pers

Contact: 0787 809 097

ZIUA 1

Plecare la ora 06:00 din Bucuresti (Piata Unirii, Aleea Dealul Mitropoliei) pe traseul: Pitesti ‒ Slatina – Rm. Valcea ‒ Sibiu – Nadlac ‒ Budapesta.

Seara, optional, Croaziera pe Dunare by night cu cina festiva, pret 55 euro/ pers (include: vaporas, ghid local, cina festiva bufet cu bauturi si muzica). Cazare hotel in zona Budapesta.

ZIUA 2

Mic dejun. Dupa ce servim micul dejun, strabatem Austria, cu oprire in capitala landului Carintia, orasul Klagenfurt, pentru a admira centrul vechi: zona pietonala, Fantana Lindwurt, Primaria Veche. Ne continuam traseul spre zona Meste. Cazare hotel in zona Padova.

ZIUA 3

Mic dejun. Deplasare cu autocarul in Trochetto, de unde ne imbarcam contra cost (se incaseaza la inscriere 40 euro/ pers) in vaporas privat pentru deplasare catre Piata San Marco, km 0 al Venetiei. Admiram Palatul Dogilor, Bazilica San Marco, Turnul cu Ceas, Clopotnita San Marco, Muzeul CorrerPodurile din Venetia: Podul Rialto, care este pod peste Grand Canal; Puntea Suspinelor; Ponte degli Scalzi – acest pod face legatura dintre Piazzale Roma si Gara Santa Lucia. Turistii care doresc, pot merge spre Panteonul Venetiei, splendida Basilica San Giovanni e Paolo, apoi, contra cost (biletele pentru vaporasul de Murano dus-intors nu sunt incluse in pret), de la Fondamente Nove, imbarcare pentru insula Murano, faimoasa pentru arta prelucrarii sticlei, aici obtinandu-se de sute de ani cel mai renumit cristal din lume. Cazare hotel in zona Padova.

ZIUA 4

Mic dejun. Timp liber sau Excursie optionala Verona – Milano, pret 35 euro/ pers. Plecare catre Verona pentru tur pietonal de oras: Arenele Romane, amfiteatru roman excelent conservat, faimos pentru spectacolele si concertele de opera,Casa si balconul JulieteiPiata del’Erbe. Ne deplasam apoi catre Milano, capitala Lombardiei si totodata “capitala modei”,unde vom admira Domul – cea mai mare catedrala gotica din lume, cu fatada sa impunatoare de marmura alba, Galeriile Vitorio Emanuel – cea mai veche galerie comerciala si Opera Scala– unul din cele mai prestigioase teatre lirice ale lumii. Cazare hotel in zona Padova.

ZIUA 5

Mic dejun. Ne deplasam catre Slovenia, pentru a vizita cea mai mare pestera din Europa – Pestera Postojna. Continuam programul cu vizitarea capitalei Sloveniei, Ljublijana, unde vom efectua un tur pietonal al principalelor obiective turistice: Podul Triplu, Primaria, Biserica Franciscana, Catedrala, Fantana Robba, Podul Dragonilor. Cazare hotel in zona Budapesta.

ZIUA 6

Mic dejun. Plecare spre tara, sosire in functie de formalitatile vamale si conditiile de trafic.                                                                                 

Pretul include: transport cu autocar clasificat, 5 nopti cazare + mic dejun la hoteluri de 3* (2* sau 4* in mod exceptional), ghid de turism atestat.

Pretul NU include: asigurarea medicala + storno, intrarile la obiectivele turistice si ghizii locali, orice alt serviciu care nu este mentionat, taxa de oras, acolo unde se solicita, taxa de intrare in Venetia – aproximativ 10 euro/ pers/ zi (se incaseaza la autocar, de catre ghidul insotitor), excursiile optionale:

– Croaziera pe Dunare by night cu cina festiva – 55 euro/ pers;

– Excursie Verona – Milano – 35 euro/ pers;

– Se achita OBLIGATORIU la agentie – 40 euro/ pers deplasare cu vaporas spre Piata San Marco

Avans 30% in termen de 7 zile de la inscriere, diferenta cu 15 zile inainte de data plecarii.

Modalitati de plata: cash, in agentiile de turism, cash in agentiile bancare, prin transfer bancar (internet banking) sau plata cu cardul direct pe site (tudius.ro). Excursia trebuie achitata integral inainte de plecare.

Supliment single: 125 euro/ pers.

Grup minim de 25 persoane.

Tarife copii:

– Copiii pana la 5 ani, cazati cu doi adulti, beneficiaza de gratuitate la cazare si loc in autocar, fara pat suplimentar, nu beneficiaza de mese, achita 65% din pret pachet (260 euro).

– Copiii cu varste 5 ani – 12 ani, cazati cu doi adulti, achita 85% din pret pachet (340 euro), beneficiaza de mese si loc in autocar, se asigura pat suplimentar.

– Copiii cu varsta peste 12 ani, sau copii insotiti de un singur adult, achita pret intreg.

Acte necesare:

– Carte de identitate, sau pasaport, in perioada de valabilitate.  

– Copiii sub 18 ani, care calatoresc singuri, sau doar cu unul dintre parinti, vor trebui sa prezinte la vama acordul parental al ambilor parinti, sau al celui care nu insoteste minorul (dupa caz), obtinut la notariat, sau hotarare de divort definitiva, in care i-a fost incredintat minorul, sau certificat de deces; in cazul in care copiii nu sunt insotiti de parinti, adultul care-i insoteste va prezenta cazier juridic. 

– Copiii sub 14 ani au nevoie de PASAPORT si NU pot parasi Romania in baza Certificatului de Nastere.

Nota: locurile in autocar se distribuie incepand cu a doua bancheta, in ordinea achitarii avansului. Excursiile optionale se organizeaza pentru un minim de 25 de participanti.