Episcopia Slatinei și Romanaților

Comemorarea eroilor martiri din judeţul Olt ai Revoluţiei din Decembrie ‘89

  • 24/12/2008


Comemorarea eroilor martiri din judeţul Olt

ai Revoluţiei din Decembrie ‘89

Pe platoul din faţa Casei de Cultură a Tineretului din Slatina, luni 22 decembrie a avut loc comemorarea eroilor martiri din judeţul Olt, căzuţi în Revoluţia din decembrie ’89:  Arghire Ion (Rotunda), Burcea Andrei (Caracal), Ciobanu Nicolae (Tufeni), Motohan Silviu (Traian), Olaru Victor (Pârşcoveni), Popa Daniel (Comani), Radu Gheorghe Ioan (Obârşia), Sîrbulescu Ghe. Iancu (Corabia).

Alături de autorităţile locale prezente la manifestare, a participat şi Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei, săvârşind slujba de pomenire în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi.

Cuvântarea rostită de către Preasfinţia Sa a îndemnat pe cei prezenţi să cinstească curajul şi jertfa martirilor Revoluţiei din 1989 şi să înveţe de la istorie ca niciodată, sub nicio formă, să nu permită vreunui regim – oricare ar fi el şi de oricine ar fi promovat – să mai sfideze dreptul nostru la libertate şi credinţă.

La final, a avut loc ceremonialul depunerii coroanelor de flori şi tradiţionala defilare.

Ascultati cuvantarea rostita de PS. Sebastian> AICI