Episcopia Slatinei și Romanaților

Praznicul Sf. Ier. Nicolae sărbătorit în parohia Gropşani, protoieria Slatina II

  • 10/12/2008

Praznicul Sf. Ier. Nicolae sărbătorit în parohia Gropşani, protoieria Slatina II

Biserica parohiei Gropşani, protoieria Slatina II, şi-a sărbătorit de ziua prăznuirii Sf. Ier. Nicolae hramul, fapt ce a adunat mulţi creştini, pregătiţi de sărbătoare.

În cadrul unui sobor frumos de preoţi, PS. Sebastian, Episcopul Slatinei, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii în cinstea marelui ierarh, apărător al Ortodoxiei la Sinodul I Ecumenic de la Niceea, din anul 325 d. Hr, amintind în predică şi pilduitoarele minuni pe care sfântul le-a săvârşit în vremea sa.

Inivitaţi de către părintele paroh Popescu Ilie, copiii Şcolii Generale din Gropşani, sub coordonarea doamnei învăţătoare Ioana Manea, au susţinut un frumos program artistic legat de viaţa Sf. Ier. Nicolae, iar la sfârşit au intonat câteva cântări religioase, pentru care Preasfinţia Sa, în numele credincioşilor adunaţi, le-a mulţumit în mod deosebit.