Episcopia Slatinei și Romanaților

Premierea tinerilor cu dizabilităţi din cadrul Centrului de Terapie Ocupaţională “Justin” din Mun. Slatina

Premierea tinerilor cu dizabilităţi din cadrul Centrului de Terapie Ocupaţională “Justin” din Mun. Slatina

  • 16/06/2011

Miercuri 15 iunie, la Centrul de Terapie Ocupaţională „Justin” al Organizaţiei “Trebuie!”– filiala Olt, situat în strada Vintilă-Vodă nr. 7-9 din Municipiul Slatina, a avut loc festivitatea de premiere a tinerilor cu dizabilităţi psiho-motorii, cu ocazia încheierii anului şcolar. La acest eveniment, din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, a participat PC Pr. Cons. Ionel Daniel Rădoi, Consilier Social, şi D-l Dan Camen, Consilier Cultural, care au transmis mesajul PS Părinte Sebastian de felicitare pentru rezultatele bune obţinute de către tineri în anul ce tocmai s-a finalizat.

*

Centrul de Terapie Ocupaţională “Justin” este unul dintre cele trei centre ale Organizaţiei “Trebuie!” – filiala Olt şi are în îngrijire 20 de adolescenţi cu dizabilităţi, cu care desfăşoară activităţi de terapie ocupaţională, pedagogie şi educaţie specială, kinetoterapie, logopedie şi activităţi de club. Prin aceste preocupări Centrul urmăreşte independenţa personală şi recuperarea prin exersarea unor abilităţi de manualitate fină ale fiecărui adolescent în parte. Organizaţia “Trebuie!” – filiala Olt este condusă de către PC Pr. Marin Bica.