Episcopia Slatinei și Romanaților

“A înviat Hristos şi poate să ne învieze şi pe noi în ziua cea de apoi”

  • 13/04/2010

Marţi 6 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la biserica parohiei Scorniceşti I, Protoieria Slatina I, hirotonind întru preot pe Diac. Teodor Nicolae Constantin, pe seama parohiei Tufeni Vale.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a făcut referire la arătările lui Hristos de după scularea sa din morţi şi importanţa Învierii Domnului pentru fiecare dintre noi: “Acum 2000 de ani, oamenii nu puteau crede că Hristos, Cel care a fost bătut atât de mult, maltratat, scuipat şi după aceea omorât prin răstignire pe cruce, a putut să învieze. Trebuie să ştiţi că nici cei apropiaţi Lui, ucenicii şi mironosiţele femei, n-au putut crede că Iisus Hristos a înviat, până ce nu li S-a arătat. Asemenea acestora şi noi, cei care am venit astăzi aici, ne-am încredinţat de Învierea Domnului; credem că Hristos a înviat şi poate să ne învieze şi pe noi în ziua cea de apoi. Învierea Lui este pentru noi garanţia că porţile iadului au fost zdrobite şi moartea, cea care ne sperie atât de mult pe fiecare dintre noi, a fost omorâtă prin însăşi moartea Lui. Prin moarte noi nu dispărem pentru totdeauna în “nefiinţă” sau neant, ci înviem asemenea lui Hristos pentru o viaţă nouă împreună cu El”.