1-catedrala-site-2016

Biserica este construită în formă de cruce, pe structură tip diafragmă de beton armat, având lungimea de 34 m, lăţimea la abside de 22 m şi înălţimea de 34 m, o turlă mare centrală, două turle mici laterale şi un subsol generos de 400 mp.

Structura de rezistenţă a edificiului este modernă, renunţându-se la bolţile, arcele şi cupolele din cărămidă, pentru turnarea lor din beton, şi creându-se în felul acesta deschideri şi spaţii interioare mult mai mari. De o parte şi de alta a intrării, cele două turnuri adăpostesc: unul lumânărarul, camera pentru copii şi un spaţiu administrativ, iar celălalt scara de acces spre subsol și etaje. La nivelul etajului întâi biserica are balcoane construite pe trei laturi ale pronaosului şi un balcon exterior, ce protejează intrarea, iar la nivelul al doilea un cafas pentru cor.

În pronaos, lăcașul are câte o încăpere pe fiecare parte, una pentru lift, iar alta pentru confesoriu, precum și câte șase ferestre laterale, la nivelul superior. Fiecare absidă este luminată de câte trei ferestre și, ca un laitmotiv, deasupra celor două sânuri, ca şi pe faţada de vest, a fost amplasat câte un arc de fereastră, prin care pătrunde mai ușor lumina pe timp de zi, iar seara capătă o aură ce cheamă tainic la rugăciune.

Istoric

Preluarea lucrărilor de către Episcopie

Program de slujbe, servicii și activități

FOTOGRAFII

Doritorii îşi pot oferi ajutorul lor financiar pentru sprijinirea lucrărilor de pictură, în contul RO49RNCB0200099468420521, deschis la BCR Slatina, cod fiscal 22430858, în condiţiile în care pictarea unui sfânt poate fi plătită cu 5.000 lei.

Astfel, până în prezent au fost rezervaţi deja:

• PS Episcop Sebastian − Sf. Mc. Sebastian
  • M-hia Nectaria – Ier. Nectarie
  • M-hia Emanuela – Is. Hr. Emanuel
  • Victor Postolache (†) din Slatina – Sf. Mc. Victor
  • Nicolae Popa din Slatina ─ Sf. Nicolae
  • M-rea Clocociov ─ Sf. Ioan Rusu, Sf. Ier. Visarion, Sf. Mc. Iulia, Sf. Mc. Filofteia și Deisis
  • Naidin Floarea și Alberto din Italia ─ Ap. Petru
  • Parohia Potlogeni, com. Tia Mare ─ Mc. Dimitrie
  • Gheorghe Dobra – Sf. Mc. Gheorghe
  • Cernătescu Ștefan și Mihai – Sf. Ierarh Alexandru și Sf. Paisie Velicikovski
  • Gheorghe Constantinescu – Sf. Mc. Gheorghe (icoana împărătească)
  • J. din Slatina − Sf. Mc. Mina, Sf. Mc. Ecaterina și Sf. Ioan Botezătorul (icoana împărătească)

Dumnezeu să ne ajute să isprăvim cât mai curând acest lucru bun!